Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 בנק דם חבל הטבור

article without picture


דצמבר 2004

בדם חבל הטבור המקשר בין האם לתינוקה קיים מאגר עשיר של תאים ייחודיים הנקראים תאי גזע.
בגמר תהליך הלידה משתחררת השלייה ששימשה מקור חמצן ומזון לעובר בעודו ברחם האם. עד לאחרונה, ברוב המקרים נהוג היה להשליך לאחר הלידה את חבל הטבור והשלייה.
בשנות ה- 70 הראו מחקרים שדם חבל הטבור עשיר בתאי גזע, תאים הנמצאים בדרך כלל במח העצם שלנו ואחראים על ייצור כל התאים הבוגרים במערכות הדם והחיסון שבגופנו. לאור זאת החלו לאסוף ולשמר את דם חבל הטבור.

תאי הגזע הינם תאים ראשוניים הנמצאים בדרך כלל במח העצם. תאים ראשוניים אילו בונים את מערכת החיסון והדם בגופנו - את התאים הלבנים הלוחמים בזיהומים החודרים לגוף, את תאי הדם האדומים הנושאים את החמצן ואת טסיות הדם המזרזות את הקרישה. היות ובדם חבל הטבור נמצאים תאי גזע בשכיחות גבוהה, ניתן בקלות לאספם ולשמרם באמצעות הקפאה עמוקה, לצורך עשית שימוש בהם  במידת הצורך, בשלב מאוחר יותר של החיים.

הטיפול בסוגים שונים של סרטן, מחלות דם, ומחלות התוקפות את המערכת החיסונית עושה שימוש בהקרנות וטיפולים כימותרפיים שמטרתם להרוג את התאים החולים.בתהליך זה נהרסים גם תאים בריאים כולל תאי גזע הנמצאים במח העצם.
עד לאחרונה במקרה של מחלת דם, פנו הרופאים להשתלת מח עצם כדי לבנות מחדש את אותם תאים שניזוקו אצל המטופל. האתגרים שעמדו בפני הרופאים היו והנם עצומים: דחיית ההשתלה יכולה לגרום לסיבוכים כמו כן למרבית המטופלים אין אפשרות לאתר תורם מתאים.
ניתן להשתמש בתאי גזע מדם חבל הטבור לצורך בצוע השתלות וזאת במקום בתאי מח העצמות. שימוש זה כבר נעשה ובהצלחה לשם טיפול במחלות כגון: סוגי לוקמיה, מחלת הודג'קינס, וסוגי לימפומה מסוימים. הטיפול באמצעות השתלת תאי גזע מדם חבל הטבור משמש גם לצורכי טיפול בסוגים שונים של אנמיה, במחלות דרכי עיכול (נרכשות), ובכשלים במערכת החיסון. רוב הטיפולים, עד היום, בהשתלת תאי גזע מדם חבל הטבור בוצעו במטופלים עד גיל 18 והיו במסגרת של השתלות בין קרובי משפחה מדרגת אחים או למטופלים ללא קשר משפחתי כל שהוא.
השתלת תאי גזע מדם חבל הטבור הוכחה כיעילה, לפחות, כהשתלת מח עצמות. לצורך השוואה, לתאי גזע מדם חבל הטבור יתרונות נוספים לעומת מח ההעצמות בהיבט של נוחות האיסוף כמו גם במקדם ה"סובלנות הגבוהה" אותו מגלים תאי גזע מדם חבל הטבור בכל הקשור להיבט אי התאמת הרקמות (HLA).

לתאי הגזע שבדם חבל הטבור מספר מאפיינים המעניקים להם יתרון ניכר על תאים המצויים במח עצמות:

  • לתאי גזע יחס קליטה גבוהה בהשתלות.

  • תאי הגזע טולרנטיים יותר לנושא אי התאמה ברקמות המושתלות.

  • פחות מקרים בהם תאי הדם שהושתלו פועלים כנגד גוף הנתרם (GVHD).

  • המצאות זיהומים ויראליים הנה נדירה ביותר.

דם חבל הטבור נאסף מיד לאחר הלידה בדרך כלל לפני הוצאת השליה. האיסוף יכול להתבצע הן בלידה רגילה והן בניתוח קיסרי. אין כל סיכון בהליך והוא אינו מלווה בכאב כלשהו, לא לאם ולא לוולד וזאת עקב לקיחת הדם מחבל הטבור לאחר ניתוקו.
דם חבל הטבור נאסף בקלות בעזרת ערכת אסוף הדם המוזמנת מראש. חבל הטבור מהודק במלחציים רפואיות, בשיטה הרגילה המקובלת בכל מהלך לידה. במהלך האיסוף משחררים צד אחד ובאמצעות מחט ושקית איסוף אוספים את הדם מחבל הטבור.
דם חבל הטבור נארז באמצעות חומרי האריזה המסופקים במסגרת ערכת האיסוף ונשלח למעבדות תוך 72 שעות מרגע האיסוף. שם יעובד, ייבדק, יופרד למרכיביו ותאי הגזע שיופרדו יאוחסנו בתנאי הקפאה עמוקה לתקופה של 20 שנה.
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©