Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 גישה אינה משפיעה על הישרדות חולה סרטן


מחקר איכותי מראה שחשיבה חיובית של אדם החולה בסרטן אינה משפיעה על סיכויי הישרדותו. זהו אחד המחקרים הנרחבים והקפדניים ביותר שנערכו אי פעם כדי לבחון סוגיה זו, ולפיו, למרות שגישה חיובית עשויה לעזור לחולי סרטן להתמודד עם מחלתם, אין היא משפיעה בצורה ישירה על ההישרדות.

המחקר כלל למעלה מ-1,000 איש שטופלו בגין סרטן ראש וצוואר; נמצא שלמצבם הרגשי של חולי הסרטן לא הייתה השפעה על הישרדותם. ממצאי המחקר מצטרפים לראיות שמאשרות כי הרעיון הפופולארי שלגישה אופטימית יש חשיבות מכרעת להבסת הסרטן, משולל בסיס מדעי. ד"ר ג'יימס ס. קוין, חוקר מדעי הרפואה ההתנהגותית מאוניברסיטת פנסילבניה, שהוביל את צוות המחקר, אמר את הדברים הבאים: "הלוואי שהיה זה נכון שההישרדות במחלת הסרטן מושפעת מהמצב הרגשי של הפציינט, אך אין זה המצב ואני סבור שעלינו להפסיק להאשים את הפציינט."

עריצות 'החשיבה החיובית'
ד"ר ג'ימי הולנד, מסכימה עם טענה זו. הפסיכיאטרית ממרכז חקר הסרטן 'ממוריאל סלואן-קטרינג' בניו יורק, מותחת ביקורת מתמשכת על חסידי האמונה ב"ניצחון הנפש על הסרטן" שאומרים לחולים שהם חייבים להישאר חיוביים כדי לשרוד את מחלתם. בספרה "הצד האנושי של הסרטן, לחיות עם תקווה, להתמודד עם אי-ודאות", טבעה הולנד את המונח "עריצות החשיבה החיובית" כדי לתאר אמונה זו.
הרעיון שאנו יכולים לשלוט במחלה ובמוות בעזרת כוחות נפשנו, עונה על כמיהותינו הכמוסות ביותר, אך הוא פשוט אינו נכון, היא אומרת, זה כל כך עצוב שגורמים לחולי סרטן להאמין שאם הם לא מתקדמים, זו איכשהו אשמתם, על שום שהם כביכול אינם חיוביים מספיק.

הולנד מכירה ביתרונות של שמירה על גישה חיובית במהלך הטיפול בסרטן, והיא תומכת בטכניקות כגון הרפיה, מדיטציה, קבוצות תמיכה ותפילה, שמיועדות לסייע לחולים להתמודד עם מחלתם. אך היא אומרת שאין ראיות מהימנות לכך שחשיבה חיובית בפני עצמה משפיעה במישרין על התפתחות גידולים סרטניים.

אנשים ממש רוצים להאמין בזה, ומפני שכך, קרוב לוודאי שאפילו מחקרים מאוד איכותיים, כמו המחקר הנוכחי, לא ישנו את חשיבת הציבור," היא אומרת. "אולם הקהילה המדעית מתחילה לקלוט את המסר."

גישה והישרדות מסרטן
המחקר שפורסם לאחרונה בגיליון דצמבר של כתב העת של האגודה האמריקאית למלחמה בסרטן (ACS), כלל 1,093 חולי סרטן ראש וצוואר שמילאו שאלוני איכות-חיים במהלך הטיפול. ד"ר קוין מציין שקבוצת המחקר הוגבלה במכוון לחולים בסרטן מסוג אחד שקיבלו טיפולים דומים, וזאת כדי לאפשר הערכה טובה יותר של השפעת הלך הרוח על ההישרדות. 646 חולים נפטרו במהלך המעקב המחקרי. גם לאחר שנשקלו משתנים אחרים שיכלו להשפיע על ההישרדות, נמצא שמצבם הנפשי של החולים לא השפיע האם הם יישארו בחיים או לא.

בסקירה נפרדת של מחקרים אחרים שהתפרסמו מוקדם יותר בשנה זו, לא מצאו אנשי המחקר ג'. קוין, עמיתהּ ד"ר סטיבן פלמר, וד"ר מייקל סטפנק, חוקר של ACS, ראיות מספיקות לכך שהשתתפות בטיפול נפשי או בקבוצות תמיכה לחולי סרטן, ממלאה תפקיד בהישרדות. בדוח זה, הסיקו החוקרים שהתקווה כי מצב נפשי הוא גורם מניע בתוצאות מחלת הסרטן, מונחת שלא במקומה."

"אם חולי סרטן מעוניינים בטיפול נפשי או בקבוצת תמיכה, יש לאפשר להם את ההזדמנות לעשות זאת" נכתב בדוח בכתב העת 'בולטין פסיכולוגי' "טיפולים אלה עשויים להביא תועלות רגשיות וחברתיות רבות. אולם אל לחולים לחפש התנסויות אלה אך ורק מתוך ציפייה שהן תארכנה את חייהם."
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©