Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 מחצית מילדי העולם נושמים עשן סיגריות רעיל


מנתונים שפרסמה האגודה למלחמה בסרטן לרגל יום הסרטן הבינלאומי, עולה כי 700 מיליון ילדים ברחבי העולם נחשפים לסיגריות מסרטנות – רובם דווקא בבית או במכונית המשפחתית

ההמלצות להורים: לא לעשן ליד הילדים; לדאוג שהילדים יעסקו בפעילות גופנית וייהנו מתזונה בריאה; ולמנוע מהם חשיפה בלתי מבוקרת לשמש. אלו הם המסרים המרכזיים של "יום הסרטן הבינלאומי" שצויין ביום שני, 4.2.08 ברחבי העולם.

השנה מתמקד יום הסרטן העולמי בילדים. בארגון הסרטן העולמי (UICC) ובאגודה למלחמה בסרטן אומרים כי "חשוב לעודד הרגלים בריאים כבר בזמן הילדות, כדי שיסייעו במניעת המחלה בהמשך החיים".

מסע ההסברה של ארגוני הסרטן בכל העולם, הוא חלק מתוכנית בת 5 שנים, שהחלה בשנה שעברה, במטרה להפחית את התחלואה בסרטן. מהנתונים עולה כי יותר מ-7 מליון בני אדם נפטרים ברחבי העולם ממחלת הסרטן ו-11 מליון מאובחנים מדי שנה. עם זאת כ-40% ממקרי התחלואה בסרטן – ניתנים למניעה.

השנה מתמקד הקמפיין ב-4 דרכים פשוטות לפיהן הורים יכולים למנוע סרטן בקרב ילדיהם, בהמשך חייהם:
 לספק לילדים סביבה ללא עישון.
 לדאוג שילדים יהיו פעילים מבחינה גופנית, ויאכלו תזונה בריאה ומאוזנת תוך הימנעות מהשמנת יתר.
 ללמוד על חיסונים נגד וירוסים הגורמים לסרטני צוואר הרחם וכבד.
 לדאוג שהילדים לא יחשפו לשמש בצורה לא מבוקרת ומוגנת.


הצעד הראשון למניעה הוא חינוך, כבר בגיל הילדות" אומרת איזבל מורטרה, מנהלת ארגון הסרטן הבינלאומי. "סוגי סרטן הקשורים בטבק מובילים לרשימה ארוכה של מקרי תמותה הניתנים למניעה, ומאות עד אלפים של אנשים שמעולם לא עישנו מתים מדי שנה ממחלות הקשורות בעישון פסיבי. לכן נושא זה כה חשוב".

מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן: "עישון מעלה סיכון לתמותה מכ-30% ממחלות הסרטן בכלל ולכ-85% ממקרי סרטן הריאות בפרט. עישון פסיבי מעלה סיכון לפתח סרטן ריאה או מחלות לב ב-20-30%. האגודה למלחמה בסרטן קוראת לציבור בישראל להכריז על ביתם כנקי מעישון. החלטה שבכוחה להציל חיים".
יש לציין כי האגודה למלחמה בסרטן בישראל מפעילה בבתי הספר בכל רחבי הארץ, אלפי שעות חינוך מדי שנה, בהם לומדים הילדים על אורח חיים בריא ומניעת סרטן. זאת בנוסף לפעילויות ההסברה הרבות בכל ימות השנה.ארגון הסרטן הבינלאומי פירסם השבוע 10 עובדות מרכזיות בנושא:

1. עישון פסיבי, הידוע גם כ"זיהום סביבתי מטבק", כולל את העשן הנפלט מראותיהם של המעשנים והעשן המתפזר לאוויר כתוצאה משריפת הטבק בין שאיפה לשאיפה.
2. עישון פסיבי מכיל מאות כימיקלים הידועים כרעילים או גורמי סרטן.
3. דוח קצין הרפואה הראשי האמריקאי מ-2006 מצא כי אין "רמה בטוחה" של חשיפה לעישון פסיבי ואפילו שאיפה קצרה של אוויר ספוג בעשן יכולה להזיק.
4. כמחצית מילדי העולם חשופים לעישון פסיבי. חשיפת ילדם לעישון פסיבי גדולה במיוחד במזרח אירופה, שם 8 מכל 10 ילדים חשופים לעישון פסיבי, בבית ובחוץ.
5. סיגריה בודדות בחדר ללא איוורור, מייצרת ריכוז רעלים באוויר הגבוה מריכוז הרעלים באוויר הפתוח בערים.
6. ריכוז הרעלים הנפלט בעת עישון, נשאר באוויר למשך זמן ארוך. הניקוטין הנפלט כתוצאה מעישון פסיבי שוקע במשטחים ביתיים ואבק.
7. איכות האוויר הכלוא בתוך מכונית בה עישנו, דומה ואפילו חמורה יותר מאיכות האוויר הנמצא בפאבים אפופי עשן.
8. חשיפת ילדים לעישון פסיבי מגבירה סיכון למוות בעריסה, דלקות אוזניים, פגיעה בהתפתחות הריאות, ברונכיטיס ודלקת ריאות, אסטמה, שיעול וקשיי נשימה.
9. חקיקת חוקים האוסרים עישון במקומות ציבוריים מחוץ לבית, מגבירה את המוטיבציה להפסיק לעשן.
10. תינוקות רגישים לסכנות שבעישון הפסיבי כיוון שהם פעילים יותר ונושמים מהר יותר. לכן, הם שואפים יותר רעלים ביחס למשקל גופם, ביחס למבוגרים.

סקר שערכה האגודה למלחמה בסרטן בישראל: 92% מהאמהות המעשנות בישראל יודעות כי עישון ליד ילדיהן, פוגע בבריאותם. רק כ-2% מהאמהות המעשנות, עושות זאת קרוב מאוד לילדיהן, אך 22.5% מעשנות בסמוך לילדיהן, אך "דואגות לשבת רחוק מהילדים".
נתון מעניין נוסף נוגע לאמהות מניקות ומעשנות: נמצא כי ריכוז הניקוטין המופרש בחלב של אם מעשנת, גבוה פי 3 מריכוז הניקוטין בדם. חומר זה נספג היטב אצל תינוקות.

האגודה למלחמה בסרטן קוראת לציבור בישראל להכריז על ביתם כנקי מעישון. האגודה קוראת לציבור להזמין מדבקות לדלת הבית או למשקוף, של "בית נקי מעישון", ללא תשלום מהטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן: 1-800-599-995.

המלצות ארגון הסרטן הבינלאומי להורים:
• המנעו מעישון בבית או במכונית
• הזהירו את ילדיכם מהמצאות במקומות בהם מעשנים, למדו אותם כי אין "חשיפה בטוחה".
• אל תעשנו בזמן הריון, או בסמוך לאישה הרה.
• רישמו את ילדיכם לגנים נקיים מעישון.
• פנו לרופא, שאלו כיצד תוכלו להפסיק לעשן.
• הפסיקו לעשן ובכך תפחיתו את סיכויי ילדיכם להתמכר להרגל מזיק וקטלני זה. הוכח כי הורה מהווה מודל לחיקוי עבור ילדיו.


ארגון הסרטן העולמי (UICC), אשר בסיסו בג'נבה, המייצג כ- 300 ארגונים מ-86 מדינות ברחבי העולם, יעלה מסע הסברה ביום הסרטן הבינלאומי. המסע מכוון להורים, אנשי מערכות הבריאות וקובעי מדיניות בריאות, ומטרתו עידוד הרגלים בריאים כבר בזמן הילדות, על מנת שיסייעו במניעת סרטן בהמשך החיים. מדובר במסר חשוב ביותר, ולכן גם האגודה למלחמה בסרטן בישראל אימצה מסרים אלה ופועלת להגברת המודעות אליהם בארץ.
האגודה למלחמה בסרטן בישראל היא אחת מהארגונים השייכים לארגון הסרטן הבינלאומי. פרופ' אליעזר רובינזון מכהן כיו"ר האגודה למלחמה בסרטן, ושימש בעבר כנשיא הארגון הבינלאומי, ומנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן היא מירי זיו, מכהנת כחברה בהנהלת הארגון הבינלאומי.


על האגודה למלחמה בסרטן

האגודה למלחמה בסרטן, העמותה ההתנדבותית הגדולה ביותר בישראל, הוקמה בשנת 1952 מאז, היא מובילה את המאבק במחלות הסרטן בישראל ופועלת בכל החזיתות במטרה להפחית את התחלואה והתמותה מסרטן בישראל. פעילות האגודה מתאפשרת הודות לתרומות הציבור וללא מימון מתקציב משרד ממשלתי כלשהו. באגודה למלחמה בסרטן מופעל "טלמידע" שירות מידע טלפוני על מחלות הסרטן, בתחום המניעה, האבחון המוקדם, הטיפול והשיקום של חולי סרטן, והזכויות והשירותים הקיימים בארץ. ניתן לקבל גם עלוני הסברה ללא תשלום, 24 שעות ביממה. טלפון: 1800-599-995. טלמידע בשפה הערבית 1800-36-36-55. טלמידע בשפה הרוסית 1800-34-33-44.
יד להחלמה, ארגון מתנדבות שהחלימו מסרטן השד והוכשרו במיוחד כדי לסייע לחולות המתמודדות עם המחלה 1800-36-07-07. לאגודה אתר אינטרנט הכולל מידע לציבור הרחב, לציבור חולי הסרטן ולאנשי המקצוע, את האתר ניתן למצוא בכתובת: WWW.CANCER.ORG.IL.
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©