Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 ילדים קטנים מדי

article without picture


 Your ALT-Text here תינוקות שנולדו במשקל נמוך לגיל ההריון עלולים לסבול מבעיות שונות בהמשך חייהם. מיד אחרי הלידה כדאי לברר את הסיבות למשקל הנמוך ולהתחיל בטיפול במידת הצורך.
כ- 3% מהתינוקות בישראל נולדים קטנים לגיל ההריון שלהם. כ-15% מהם יהיו נמוכים גם בבגרותם. אולם, חלק מהם עשויים להגיע לגובה נורמלי אם יטופלו בהורמון גדילה.

זאת הסיבה שלאחרונה אושר בארצות הברית ובאירופה טיפול בהורמון גדילה לתינוקות שנולדו קטנים לגיל ההריון ואינם סוגרים את הפער בשנתיים הראשונות לחייהם. בארץ טיפול זה לא הוגש לרישום למשרד הבריאות על ידי שום חברת תרופות. עם זאת, אומר פרופ' צבי צדיק, מנהל היחידה האנדוקרינית לילדים במרכז הרפואי קפלן, "אנו מטפלים בתינוקות כאלה בהורמון גדילה כבר משנת 1986, אם כי רק במסגרת מחקרית".

לדבריו, לא לכל אחד עוזר הטיפול ההורמונלי ולכן הוא מסתייג מטיפול זה בצורה גורפת. רק בדיקות מקיפות והתחשבות בגורמים נוספים, כמו סיבות נפשיות, יוכלו לאתר בילד גורמים המסייעים או מעכבים את התגובה לטיפול בהורמון גדילה.

התינוקות שנולדו במשקל נמוך נחלקים לשני סוגים, אומר פרופ' צדיק. הסוג השכיח יותר הוא פג שנולד בלידה מוקדמת, כלומר לפני השבוע ה-37 להריון, ואילו הסוג השני הוא תינוק הנולד במשקל נמוך מהצפוי או באורך קצר מהצפוי לגיל ההריון (או שניהם). הסיווג הזה של התינוקות מאפשר לחשב את סיכויי הגדילה שלהם. תינוק הנולד טרם זמנו, אך במשקל תקין למשך ההריון, יסגור קרוב לוודאי את פער הגדילה ובעזרת טיפול מתאים ידביק את בני גילו במהירות יחסית. לעומת זאת, תינוק הנולד קטן לגיל ההריון (SGA, Small for Gestational Age) יזדקק למעקב וטיפול אינטנסיוויים יותר.

רוב הילדים שנולדים קטנים לגיל ההריון מגיעים עד גיל שנתיים לגובה שהוא בטווח הנורמה. ההאצה המרבית היא בששת החודשים הראשונים. זו התקופה הקריטית להעריך אם התינוק יצליח להדביק את הגדילה.

פרופ' צדיק מציין כי בשנת 1995 התגלה כי קיים מנגנון של "תכנות טרום לידתי", המביא לשינוי של תגובת המערכת ההורמונלית ותנגודת להורמונים. לשם התפתחות וגדילה תוך רחמית תקינות, יש צורך בשלמות המערכת ההורמונלית של האם, באספקת דם תקינה לשליה ברמת חמצון אופטימלית, בתפקוד שלייתי תקין, באספקת חומרי בניין לעובר, בתזונה טובה של האם ובהעדר גורמים מעכבי גדילה. עם זאת, מוסיף פרופ' צדיק, המידע הקיים כיום אינו מאפשר תמיד לקבוע את הסיבות שבעטיין נולד תינוק הקטן לגיל ההריון.

האבחנה של עיכוב בצמיחה או של עובר הקטן לגיל ההריון נעשית עוד ברחם באולטרסאונד ומבוססת על המראה, הגודל ובשלות המערכות של היילוד. את הגובה הסופי - גובה המטרה - מעריך הרופא לאחר הלידה בעזרת נתונים על גובה ההורים, מעקב הנעשה החל מהלידה וכן על פי בדיקת הורמון הגדילה. בין הגילים חצי שנה לשנתיים, תחזית הגובה מתבססת גם על אורך התינוק בזמן הלידה וגם על גובה ההורים. לעומת זאת, מגיל שנתיים עד שמונה אין כבר השלכות של אורך ומשקל הלידה והחישובים מתבססים בעיקר על ההשפעה הגנטית של גובה ההורים.

במחקרים שונים נמצא קשר ישיר בין גובה האם ומשקלה לגודל העובר. הפרש של 20 ס"מ בין גובה אם אחת לאחרת יכול להתבטא ב-750 גרם במשקל היילוד. הסיכון, שילדים שנולדו קטנים לגיל ההריון יהיו נמוכים בבגרותם, גדול יותר איפוא אצל אלה שהוריהם נמוכים. ואשר לנתוני הלידה, הרי הסיכון לגובה סופי נמוך הוא פי שבעה אצל ילדים שנולדו קצרים יחסית ופי חמישה אצל כאלה ששקלו מעט בלידתם, בהשוואה לילדים שנולדו בגודל נורמלי.

הסיבה ללידת תינוק הקטן לגיל ההריון מגוונות. מלבד הגורם הגנטי קיימים שלושה גורמי סיכון עיקריים, אומר פרופ' צדיק: תזונה דלה, עישון ואלכוהול. כל אלה משפיעים גם על רמת הגלוקוז במוח, מה שעשוי להצביע בהמשך החיים על קשר בין תפקוד קוגניטיווי נמוך לממדים הקטנים של היילוד.

בין הגורמים האמהיים ללידת תינוקות הקטנים לגיל ההריון מונה פרופ' צדיק גם מחלות בהריון, ביניהן: מחלת כליה, מחלת כבד-דרכי מרה, ריאות, מחלה אוטו אימונית (זאבת), מחלה מטבולית כגון סוכרת, מחלות כלי דם, חוסר באספקת חומרי בניין לעובר, רעלנים כמו סמים, תרופות וזיהומים כמו צהבת. בין הגורמים השלייתיים תיתכן בעיה אנטומית ברחם, ליקוי באספקת דם לשליה, ובין הגורמים העובריים - זיהומים תוך רחמיים ופגמים כרומוזומליים.

ממחקרים שנעשו בקפלן התברר כי בין התינוקות הקטנים לגיל ההריון נמצא אחוז גבוה יותר של ילדים שרמות ויטמין A, ברזל וחומצה פולית בגופם היו נמוכות יותר מאשר אצל תינוקות בשלים. אצל האמהות לא נמצא הבדל ברמות מרכיבים אלה בדם. לעומת זאת, נמצא שרמת הפריטין (ferritin) - תשלובת של ברזל וחלבון - היתה גבוהה יותר אצל אמהות שתינוקותיהן נולדו קטנים לגיל ההריון, בהשוואה לאמהות שמשקל יילודיהן תאם את משך ההריון. מאחר שרמת הפריטין עולה בעת זיהומים, הובעה השערה שסיבת ההבדל היא זיהום תוך רחמי.

גורמים נוספים המשפיעים על השונות במשקל הלידה ושאינם קשורים לגנים או לבריאות הם מין - תינוקות זכרים כבדים וארוכים יותר; סדר הלידות - משקל הוולד השני גדול מהראשון והשלישי גדול מהשני (אפקט זה מתפוגג לאחר הלידה השלישית); גובה מעל פני הים - ככל שמקום הלידה גבוה יותר מעל פני הים, התינוקות קטנים יותר.

תינוקות הנולדים קטנים לגיל ההריון נתונים בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, לחץ דם גבוה, סוכרת והפרעות בשומני הדם בגיל המבוגר. השמנה בגיל מוקדם בקרב ילדים אלה מגבירה את הסיכון למחלות לב לסוכרת מסוג 2 ויתר לחץ דם בגיל צעיר. אולם אחד הדיווחים הראה שגורמי סיכון אלה הופחתו לאחר טיפול בהורמון גדילה במשך שש שנים; לחץ הדם ירד, מסת הגוף השתפרה ורמות השומנים חזרו לנורמה.

ילדים שנולדו קטנים ולא הדביקו את הפער בצמיחה בילדות המוקדמת תוארו במחקרים כבעלי רמת הישגיות נמוכה, ערנות ירודה, שינויי מצב רוח, יכולת מופחתת להסתגלות חברתית, ריבוי בעיות התנהגות, הערכה עצמית נמוכה וקושי בריכוז. ייתכן שהסיבה, אומר פרופ' צדיק, היא התייחסות החברה לנמוכי קומה, שלא פעם היא שלילית ומזלזלת. התפישה העצמית של הילד הנמוך עלולה להיות מלווה איפוא בתחושת השפלה ופגיעות. בנוסף לכך ישנה השפעה על איכות חייהם; למשל, העובדה הפשוטה של אי יכולת להגיע לחפצים על מדפים גבוהים.

לכן, מטעים פרופ' צדיק, יש לנקוט צעדים מעשיים מיד אחרי הלידה כדי להבין את הסיבות למשקל הנמוך ולהתחיל בטיפול במידת הצורך. יש לברר את תולדות המשפחה, הגורמים הגנטיים, ההפרעות הכרומוזומליות, מחלות האם בהריון, תזונתה, תרופות שלקחה, סיכונים סביבתיים וכן מחלות התינוק ומצבו התזונתי.

לתזונה מרכיב חשוב בהצלחת הטיפול ועוד לפני כן במשך ההריון. תזונתה של האם ההרה יכולה להשפיע גם על מחלות בחיי ילדה בבגרותו. ואשר לילדים, "הצלחנו להדגים במחקר שהסתיים לאחרונה שלתזונה השפעה על מהלך הגדילה של ילדים, גם אלה שחסר להם הורמון גדילה. חלק מבעיות הגדילה של ילדים אלה נובע מפגיעה במנגנון התיאבון. כיום אנו יודעים לאבחן פגיעה במנגנון התיאבון ומנסים להתגבר עליהן", אומר פרופ' צדיק.

 
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©