Gynecology and Women health - גנקולוגיה ובריאות האישה

 בדרך לשיבוט אנושי/ פריצת דרך בדרום קוריאה שבע שנים אחרי הכבשה דולי

article without picture


מדענים מדרום קוריאה הוכיחו בפעם הראשונה שאפשר לשבט עוברים אנושיים ולהפיק מהם תאי גזע עובריים, שיוכלו לשמש למטרות ריפוי. המדענים הבהירו שמטרת השיבוט אינה רבייה. המדענים לקחו את החומר הגנטי שנמצא באחד התאים בגופה של אשה, ומיזגו אותו עם ביצית שנלקחה ממנה, לאחר שהוצא ממנה החומר הגנטי. לאחר שהביצית החלה להתחלק, גידלו את העוברים במשך כמה ימים והפיקו מאחד מהם תאי גזע עובריים.

לדבריהם, שכלול הטכנולוגיה יאפשר בעתיד למדענים לגדל רקמות ואברים שיושתלו בגופם של האנשים שתרמו את החומר הגנטי (גברים או נשים).

"זו בהחלט פריצת דרך", אמרה אתמול חרמונה שורק, פרופ' לביולוגיה מולקולרית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. ואולם, היא ציינה, ארוכה הדרך עד שניתן יהיה להשתמש בטכנולוגיה זו.

השיבוט בוצע כחלק ממחקר שנעשה בפיקוחם של ד"ר וו סוק האנג וד"ר שין יונג מון, מהאוניברסיטה הלאומית בסיאול. תוצאות העבודה, שיפורסמו הבוקר בכתב העת המדעי "Science", מספקים פרטים על הדרך הטובה ביותר לשבט עוברים. המסקנות התקבלו לאחר שקבוצת המחקר ניסתה 14 דרכים שונות לביצוע השיבוט. בעבר ניסו כמה קבוצות מחקר לשבט עוברים של בני אדם ועוברי קופים, אך כל הניסיונות נכשלו. מסיבה זו ההצלחה בשיבוט 30 עוברים אנושיים והפקת תאי גזע עובריים מחלקם, נחשבת לציון דרך. "זה הגידול המתקדם ביותר של עובר משובט עד היום", אמר ד"ר האנג לרשת בי-בי-סי.
וכך זה עבד: הצוות הדרום קוריאני קיבל תרומה של 242 ביציות מ-16 נשים. מבין הביציות נבחרו 176 ביציות שנראה שסיכוייהן לעבור את ההליך טובים במיוחד. בנוסף, נלקחו מהנשים תאי "קומולוס" - תאים בוגרים שדבוקים לביצית ומספקים לה תזונה.

"סביר להניח שהבחירה בתאי הקומולוס נעשתה לאחר שבניסויים בבעלי חיים, ובמיוחד בעכברים, הסתבר שנוח לעבוד איתם", אמרה פרופ' רות שלגי, סגנית נשיא למחקר באוניברסיטת תל אביב ואימבריולוגית שמתמחה בהפריה ותחילת התפתחות. ד"ר מון אמר ל"ניו יורק טיימס", שתאי הקומולוס ממילא "דבוקים" לביצית ולכן קל להשתמש בהם.
בארה"ב הציעה חברת "Advanced Cell Technology", שעסקה גם היא במחקר בנושא, 4,000 דולר לכל אשה שתסכים לתרום ביציות, אבל רק 19 ביציות נתרמו. החברה דיווחה בעבר שהצליחה לשבט עוברים, ואולם מאוחר יותר הסתבר שהביצית התחלקה רק לשישה תאים ואז חדלה. המדענים הדרום קוריאנים סירבו לומר כיצד זכו לתרומה כה נדיבה, אך ציינו שהתורמות לא קיבלו תשלום.

בתחילת ההליך, הוצא החומר הגנטי שנמצא בכל אחת מהביציות והוחלף בחומר גנטי שנלקח מגרעין תאי הקומולוס של אותה תורמת. כעבור זמן מה הביצית "מאפסת" את שעון ההתפתחות של התא הבוגר, ומתכנתת אותו מחדש באופן שיחזור למצבו העוברי. משלב זה ואילך, הביצית מתנהגת כאילו הופרתה על ידי זרעון, ומתחילה להתחלק. לכאורה, את הביצית המתחלקת ניתן לשתול ברחם של אשה, וכך לגדל עובר משובט (דבר שמעולם לא נוסה בהצלחה). ואולם החוק בדרום קוריאה אוסר על שיבוט למטרת רבייה, והתהליך הופסק כעבור שישה ימי התחלקות - אז מגיע העובר לשלב המכונה "בלסטוציסט". בשלב זה, העובר מונה מאות תאים שמהם ניתן להפיק תאי גזע עובריים.

תאי גזע העובריים, בניגוד לתאים אחרים, טרם התמיינו ו"החליטו מה יהיו כשיהיו גדולים" - כלומר הם יכולים להפוך לכל תא מרקמת הגוף (תאי סחוס, תאי עור, תאי רקמת שריר הלב). במחקר הנוכחי הצליחו המדענים, לראשונה, להגיע לשלב זה וגידלו 30 עוברים - שיעור הצלחה יוצא דופן. מבין ה-30, הצליחו לייצר קו אחד של תאי גזע עובריים. כדי להוכיח שהמדובר אכן בתאי גזע עובריים שיודעים להתמיין לרקמות שונות של הגוף, הם הושתלו בעכבר.

המחקר עורר תגובות נסערות. פרופ' חוזה קיבלי מאוניברסיטת מישיגן, שמתמחה בביוטכנולוגיה והיה שותף לכתיבת המאמר, סיפר למגזין "Wired" שהתבקש עוד ביוני 2003 לבדוק את המחקר של עמיתיו מדרום קוריאה. "זה הגיע כמו כל הודעת דואר אלקטרוני רגילה, אבל כאשר בחנתי את התוצאות כמעט ונפלתי מהכסא", סיפר. מדענים אחרים מצביעים על המרחק המתקצר בין שיבוט למטרות מחקר לשיבוט למטרות רבייה.

ד"ר לאון קס, יו"ר המועצה לביואתיקה בארה"ב, קרא לחוקק חוק פדרלי בארה"ב שאוסר על שיבוט עוברים למטרה כלשהי. עורך כתב העת Science הפליג בשבחי השיבוט למטרות מחקר, אך קרא לאיסור עולמי על שיבוט למטרות רבייה. "התוצאות נראות מבטיחות", אמר, אך הוסיף: "חשוב לזכור שטכנולוגיות המאפשרות להשתיל תאים או רקמות נמצאות בשלבי פיתוח ראשונים, וייתכן שיחלפו שנים עד שיהיה ניתן להשתמש בתאי גזע עובריים למטרות השתלה".

פרופ' שלגי חוששת שהתוצאות המוצלחות של המחקר יובילו לקידום הליכים שמטרתם שיבוט למטרות רבייה: "אם אתה מראה הצלחה, מפתה לומר 'בואו נלך לשלב הבא', ואנחנו יודעים מהו השלב הבא: שיבוט לצורכי רבייה". לדבריה, מחקרים בבעלי חיים הראו שבשיבוט לצורכי רבייה יוצר בעיות רבות, כגון חוסר התבטאותם של גנים שמתבטאים בהריון רגיל - אך לא מתבטאים בהריון שנוצר משיבוט. לכן, אומרת שלגי, "כלל לא ברור שניתן להשתמש בתאי הגזע שהופקו מהליך השיבוט".
 
 
אפשרויות

 גירסה להדפסה גירסה להדפסה

 שלח עמוד זה לחבר שלח עמוד זה לחבר

 
תפריט
פורום גינקולוגיה ובריאות האשה

רופא נשים
בדיקה במחזור
פרימולט נור
פרימולט נור
גלולות יחד עם רוקסו 150 מג ופרוביוטיקה
האם אפשר לקבל מחזור כשאת בהריון
הריון
קצת לחוצה
דימום או מחזור
HERPES HSV 1+2 IgM
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
צפוויט או ציפרודקס בתחילת הריון
מחזור לא סדיר אחרי אורגזמה??
אקטרופין
איחור במחזור לאחר הוצאת מירנה
הרשמה לאתר
אפשרויות נוספות
פורומים
שאלות לרופאים באתר
גלריית תמונות
שאלות נפוצות
אתרים מומלצים
משוב
המלץ לחבר
סקר
האם חזרת למשקל גופך שלפני ההריון?

חזרתי למשקלי שלפני ההריון
משקלי גבוה ב- 2-5 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה ב- 6-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי גבוה מ-10 ק"ג ממשקלי לפני ההריון
משקלי לאחר הלידה נמוך ממשקלי לפני ההריון
הצבעות 2295
מחשבון BMI

משקל (ק"ג)

גובה (ס"מ) 


BMI

מדד מסת הגוף
(Body Mass Index) מודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.
קטגוריה שלך:

גלריית תמונות

גלריית תמונות
הוסף למועדפים
קבע את גינקולוגיה ובריאות האישה כדף הבית

הוסף את גינקולוגיה ובריאות האישה למועדפים


(Commercial License / Authorization)  כל הזכויות שמורות גינקולוגיה ובריאות האשה ©